v f
Társulat

Bán János

1979-ben végzett a Színművészeti Főiskola színész szakán. Pályáját a pécsi Nemzeti Színháznál (1979-80) kezdte, majd dolgozott a győri Kisfaludy Színházban (1980-82) és a szolnoki Szigligeti Színházban (1982-83). 1983-ban, alapító tagként szerződött a Katona társulatához.

Jelenlegi szerepei a Katonában

Egressy: Portugál - Csipesz
Słobodzianek: A mi osztályunk - Zygmunt
Henrik Ibsen: A nép ellensége - Aslaksen, nyomdatulajdonos
A borbély 
Molière: A nők iskolája - Chrysalde, Arnolphe barátja
Frances Ya-Chu Cowhig: A tökéletes boldogság világa - Lao; Gao Csen, rendőr; Mr. Destiny 
Puskin: Borisz Godunov - Eszelős, Miszail atya, Bojár, Moszkvai menekült

Korábbi szerepei a Katonában

Queneau: Stílusgyakorlatok; Brecht: Szen (Brecht: Turandot); Rybak (Spiró: Az imposztor); Poggio (Ford: Kár, hogy kurva); Bulgakov: Golubkov (Bulgakov: Menekülés); Durandarte (Gozzi: A szarvaskirály); Játékos (Dosztojevszkij-Forgách: A játékos); Tuzenbach (Csehov: Három nővér); Adraste (Corneille: L’illusion Comique); Dosztojevszkij-Forgách; Östermark doktor (Strindberg: Az apa); Hlesztakov (Gogol: A revizor); Peter Hell (Canetti: Esküvő); Clitandra (Moliere: A mizantróp); Roberto Zucco (Koltes: Roberto Zucco); Harry Newton (Halász: Önbizalom); Guildenstern (Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halott); Jepihodov (Csehov: Cseresznyéskert); Sugár, írnok (Kleist: Az eltört korsó); Cop (Dürrenmatt: A csendestárs); Marc (Reza: Művészet); Valentine Coverly (Stoppard: Árkádia); Trinculo (Shakespeare: A vihar); Patalin, vállalkozó (Hamvai: Hóhérok hava); Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról; Batrach (Weöres: Szent Gyögy és a Sárkány); Aldöbern (Kleist: A bosszú); Bíró (Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti); Hamish (Congreve: Így él a világ; Károly (Kukorelly: Élnek még ezek?); Papp-Térey: Kazamaták; Apa (Bodó: A nagy Sganarelle és Tsa); Iskolaügyi tanácsos (Ödön von Horváth: Mit csinál a kongresszus); Gorkij: Barbárok - Golovasztyikov; Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő - Kapitány; Csehov: Ivanov - Koszih; Weöres: A kétfejű fenevad - I. Lipót császár, Drakuletz Edelmund báró, Lotharingen; Spiró: Koccanás - Kamionos; Gorkij: Kispolgárok - Percsihin; Shaw: A hős és a csokoládékatona - Nikola; Ödön von Horváth: A végítélet napja - Favágó, Bakter; Tersánszky J. Jenő - Grecsó Krisztián: Cigányok - Orvos; Johann Wolfgang von Goethe: Faust I-II. - Proktofantazmista, Seismos/Anaxagoras/Érsek; Borbély Szilárd: Az Olaszliszkai - Falubeli; Kerékgyártó István: Rükverc - Vidra Zsolt és Vidra Zsolt apja

Filmszerepei

Koportos (1979)
Minden szerdán (1979)
IV. Henrik király (1980)
Szerelmem, Elektra (1980)
Kabala (1982)
Felhőjáték (1983)
Békestratégia (1983)
Eszmélés (1984)
Falfúró (1985)
Az én kis falum (1985)
Mamiblu (1986)
Hajnali háztetők (1986)
A falu jegyzője (1986)
Az utolsó kézirat (1987)
Küldetés Evianba (1988)
Tanmesék a szexről (1988)
Hét akasztott (1989)
Oktogon (1989)
Napóleon (1989)
Kicsi, de nagyon erős (1989)
Béketárgyalás, avagy az évszázad csütörtökig tart (1989)
Sápadt démon (1990)
Julianus barát (1991)
Petőfi Sándor: Az Apostol (1991)
Sztálin menyasszonya (1991)
Ördög vigye (1992)
Kutyabaj (1992)
Rúzs (1993)
A Pártütők (1994)
A Brooklyni testvér (1994)
Albert Albert (1994)
Csajok (1995)
Falfúró 2 (1996)
Szappanbuborék (1996)
Blue Heaven (1997)
Presszó (1998)
Körömszakadtáig (1998)
Visszatérés (1998)
Árnyékban (1999)
A szivárvány harcosa (2001)
Rinaldo (2002)
Történetek az elveszett birodalomból (2004)
Sorstalanság (2005)
Dolina (Az érsek látogatása) (2006)
Budakeszi srácok (2006)
A Nap utcai fiúk (2007)
Rövid, de kemény életem (2008)
Így, ahogy vagytok (2009)
Ihlet (2010)
Átok (2011)
Liza, a rókatündér (2012)
Argo 2 (2015)
Bán János

Legközelebb játszik

A borbély
október 25., szerda
A borbély
október 28., szombat
A borbély
október 29., vasárnap
A borbély
november 10., péntek
A borbély
november 11., szombat
A borbély
november 18., szombat

Díjai

  • Legjobb férfialakítás díja - Vonó Ignác (1983)
  • Színikritikusok díja - Stílusgyakorlat (1983)
  • Játékfilmszemle díja - Falfúró főszerepért (1986)
  • Oscar jelölés - legjobb külföldi film kategória (Az én kis falum) (1987)
  • Legjobb férfialakítás díja (Párizs) - Otik (Az én kis falum) (1987)
  • Jászai Mari-díj (1987)
  • Kritikusok díja - Albert Albert című szlovák film címszerepéért (1995)
  • Érdemes Művész (1997)
  • Legjobb férfialakítás díja (Moszkva) - Rezső (Rinaldo) (2004)
  • Brighella-díj (Vidor Fesztivál) - Vinkel (A szerelmes hal) (2008)
  • Arlecchino-Díj (Vidor Fesztivál) - (Guppi) (2010)
  • TREBBIA Európai Díj (2011)
  • Színészi küldetés díj / Actor's Mission Award (2011)
  • Ivánka Csaba díj (2011)