Szirtes Ági


1978-ban végzett a Színművészeti Főiskolán és a kecskeméti Katona József Színház tagja lett. 1979-ben átszerződött a Nemzeti Színházhoz, majd 1982-ben alapító tagként csatlakozott a Katonához.

Jelenlegi szerepei a Katonában 


Brecht-Dessau: A kaukázusi krétakör 
Gogol: Háztűznéző - Arina Pantyelejmonovna
Ascher Tamás Háromszéken 
Rozsdatemető 2.0 - Pék Mária/Sós Kriszta
Bánk bán - Gertrudis, a királyné (német)

Korábbi szerepei a Katonában

Csehov: A manó - Julja Sztepanovna;  Csehov: Három nővér - Irina; Csehov: Platonov - Alekszandra Ivanovna; Dumas: A három testőr - Bonacieuxné;  Gozzi: A szarvaskirály - Clarice; Canetti: Esküvő - Christa, a menyasszony;  Kusan: Galócza - Tonka; Petrusevszkaja: Három lány kékben - Tatjana; Shakespeare: Vízkereszt - Mária;  Valle-Inclán: Lárifári hadnagy felszarvazása - Loreta; Németh: Müller táncosai - Kass Edit; von Horváth: Hit, remény, szeretet - Irene Prantl;  Halász: Önbizalom - Fanny;  Friel: Pogánytánc - Maggie; Gábor: Mit ültök a kávéházban? - Feleség; Hauptmann: Henschel fuvaros - Hanne, később Henschelné; Shakespeare: Pericles, Tyrus hercege - Dionyza, kerítőnő, hal; Parti Nagy: Mauzóleum - Szevics Aranka); Garcia Lorca: Bernarda Alba háza - Angustias; Schwab: Elnöknők - Grete; Tasnádi: Közellenség - Kanca; Hamvai: Hóhérok hava - Mme Roch/ asszonyság; Botho Strauss: Kalldewey, Farce - K; Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról; Dadaisták; Schimmelpfennig: Előtte-utána; Bernhard: A színházcsináló - Brusconné; Schnitzler: Távoli vidék - Genia Hofreiter;  Fosse: Őszi álom - Gry;  Bodó: Attack - Anya; Kleist: A bosszú - Gertrőd; Uray: Véred íze; Szigarjev: Fekete tej - Pénztárosnő; Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti - Fina, szobalány; Papp-Térey: Kazamaták; Euripidész: Médeia - Dajka; Zelenka: Hétköznapi őrületek, Vvegyenszkij: Ivanovék karácsonya - Vera kutya; Goldoni: A karnevál utolsó éjszakája - Polonia, fonónő; Szophoklész: Trakhiszi nők - Dajka; Gorkij: Barbárok - Bogajevszkaja; Hamsun: Éhség - Ylajali nagynénje/anyja, Járókelő, Süteményeskofa, Pincérnő, Szolgáló; Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő - Helén; Marivaux: A szerelem diadala - Leontina; Csehov: Ivanov - Babakina; Gustave Flaubert-Forgách András: Dilettánsok - Germaine; Nádas Péter: Szirénének; Gorkij: Kispolgárok - Akulina Ivanovna; Anamnesis; Thomas Bernhard: Heldenplatz - Zittelné; Brestyánszki B. R.: Vörös; Tersánszky J. Jenő - Grecsó Krisztián: Cigányok - Harkocsányné; Borbély Szilárd: Az Olaszliszkai - Bíró; Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon - Vinczéné; Csehov: Sirály - Polina Andrejevna; Shakespeare: Minden jó, ha vége jó  - Egy firenzei özvegyasszony; Egressy: Portugál - Jucika; Joël Pommerat: A két Korea újraegyesítése, Beckett: Szép napok - Winnie, Schwab: Elnöknők - Grete; Alfred Döblin: Berlin, Alexanderplatz - Bastné; Frances Ya-Chu Cowhig: A tökéletes boldogság világa - Artemis Csang; Wang Hua, szülésznő, majd ezermester; Grass: Bádogdob

Filmjei

Alvilág (TV sorozat)
X - A rendszerből törölve
1945
Lajkó - Cigány az űrben színész
A fekete bojtár (TV)
Nem tűntem el - Richter Gedeon története (TV)
Maflicsek
A galamb papné (TV)
Pillangó (TV)
Az ajtó
Égi madár (TV)
Ivanovék karácsonya (TV)
Hangyatérkép (TV)
Werner Schwab: Elnöknők (TV)
Tabló - Minden, ami egy nyomozás mögött van
A Hortobágy legendája (TV film)
A londoni férfi
Márió, a varázsló
A nyugalom (TV film) 
Régimódi történet (TV film) 
"4x100" (TV film) 
Szezon 
Az ember, aki nappal aludt 
Rózsadomb 
Telitalálat 
Magyar szépség 
Hippolyt
Nincsen nekem vágyam semmi 
Portugál 
A Szórád-ház (TV film) 
Falfúró 2. 
Sose halunk meg! 
Nyomkereső
Roncsfilm 
Itt a szabadság! 
Katona József: Bánk bán
Falfúró 
Rafinált bűnösök (TV film) 
A piac (TV film) 
A tenger (TV film) 
Faustus (TV film) 
Gulliver az óriások országában (TV film) 
Nem élhetek muzsikaszó nélkül 
A Csillagszemű (TV film)
Egy erkölcsös éjszaka 
A koppányi aga testamentuma 
Füst Milán: Máli néni (TV film) 
Mennyből az angyal... (TV film)

Szirtes Ági


Legközelebb játszik

Bánk bán
november 19., csütörtök
Bánk bán
november 23., hétfő
Ascher Tamás Háromszéken
november 27., péntek
Ascher Tamás Háromszéken
november 28., szombat
Háztűznéző
december 6., vasárnap
Ascher Tamás Háromszéken
december 7., hétfő
november 19., csütörtökBánk bánnovember 23., hétfőBánk bánnovember 27., péntekAscher Tamás Háromszékennovember 28., szombatAscher Tamás Háromszékendecember 6., vasárnapHáztűznéződecember 7., hétfőAscher Tamás Háromszéken


Díjai

  • Rajz János-díj (1980)
  • Jászai Mari-díj (1988)
  • Érdemes Művész (1988)
  • Erzsébet-díj (1994)
  • Kritikusok díja - legjobb női mellékszereplő (1999)
  • Kritikusok díja - legjobb női alakítás díja (1996, 1998)
  • Smeraldina díj - a legjobb női epizódalakításért (2007)
  • Kossuth-díj (2008)
  • Smeraldina-díj (Vidor Fesztivál) 2010
  • Vastaps-díj (2011) - legjobb női főszereplő (Cigányok)
  • Vastaps-díj (2017) - legjobb női mellékszereplő (A kaukázusi krétakör; A tökéletes boldogság világa)
  • Prima Primissima (2018)
  • POSZT 2019 - legjobb női főszereplő (Rozsdatemető 2.0)
  • Vastaps Díj: legjobb női főszereplő (Rozsdatemető 2.0) 2019